שאלות נפוצות על החזרי מס

כמעט כל שבוע אנו שומעים על חבר, שכן או בן משפחה שקיבל פתאום החזר מס ממס הכנסה
ותוהים האם גם לנו מגיע. יחד עם זאת, כשאזרח ממוצע מתחיל להתעניין באפשרות לקבל החזר מס, כמות השאלות שהוא שואל את עצמו ונותרות ללא תשובות מכניסות אותו לדאגות.
בעמוד זה תמצאו תשובות לשאלות הנפוצות ביותר בתחום כדי להבין אם גם אתם זכאים להחזרי מס.

לשמור, לשתף ולהפיץ לחברים ובני משפחה.

מי זכאי להחזר מס?
באופן כללי, כל אדם ששילם מס הכנסה במהלך השנה ובסיומה ראוי שיבדוק את זכאותו. עלול להתברר כי היקף תשלומי המס שהוא שילם בפועל גבוהה מסכום המס שהיה צריך לשלם. לפי הסטטיסטיקה - לכל 8 מתוך 10 עובדים שכירים מגיע החזר מס (וזאת בהנחה ששילמו מס הכנסה). נכון להיום בקופת האוצר הצטברו מיליארדי שקלים אשר שוכבים ללא דורש.
מהן הסיבות הנפוצות להחזר מס?
ישנן סיבות רבות המזכות בהחזר מס. כדאי לדעת שלא תמיד הסיטואציות זהות לחלוטין בין האנשים השונים. תנאי שרלוונטי לאדם אחד אינו בהכרח יתאים לאחר ונדרשת בדיקה מעמיקה ופרטנית של כל התנאים ומגבלות החוק. באופן כללי ניתן לומר שאלו בעלי פוטנציאל גבוה לקבלת החזר: מי שעבד חלק מהשנה, החליף עבודה במהלך השנה, עשה תיאום מס, קיבל מענקי פרישה, פרש לגמלאות, סובל מבעיה רפואית חמורה, פעיל בשוק ההון, ביצע עסקת מכירת מקרקעין, חל לו שינוי במצב משפחתי, סיים לימודים במוסד אקדמי מוכר,מפקיד באופן  עצמאי לקופת גמל, חייל משוחרר, עולה חדש, עלול להימצא זכאי להחזר מס גבוהה.
עבור כמה שנים רטרואקטיבית ניתן לקבל החזרי מס?
ניתן להגיש בקשה להחזר מס עבור 6 שנים אחורה, לא כולל שנת המס השוטפת. כך למשל  בשנת 2017, ניתן להגיש דו"חות בגין שנים 2011-2016. חשוב לציין שלא תמיד קיים החזר מס בגין כל אחת מהשנים. אך יש להביא בחשבון שמס הכנסה עשוי לבדוק גם שנים שלא הוגשו. בדיקה על ידי גורם מקצועי מפחיתה סיכון משמעותית סיכון ל"תאונת מס".
החזרי מס לזוגות נשואים - האם יש להגיש תביעה בנפרד?
בדיקת הזכאות להחזר מס עבור זוג נשוי מתבצעת על הכנסות שני בני הזוג בלבד! לפיכך, בדו"ח שמוגש, חובה לציין הכנסות של שני בני הזוג ואין להגיש תביעה להחזר מס בנפרד. מי שלא רשום כאדם נשוי במשרד הפנים רשאי להגיש דו"חות שנתיים  עבור אדם יחיד.
אילו אישורים וטפסים אני צריך לצרף לדו"ח על מנת לזכות בהחזר מס?
לעיתים קרובות, מלבד טפסי 106 מכל אחד מהמעסיקים שהעסיקו אותי בשנת המס בגינה מוגש הדו"ח, נדרש לצרף אישורים מהמוסד לביטוח לאומי בגין קצבאות ששולמו (אבטלה, דמי פגיעה, דמי לידה וכו'), אישור תושב מהרשות המקומית (במקרה של יישובי ספר), טפסי 161, אישורים על פדיונות  מקופ"ג וקרנות פנסיה, אישורים רפואיים ועוד. כמו כן ישנה שורה ארוכה של נספחים ייחודיים של רשות המסים שחובה לצרף לדו"ח השנתי במקרים מסויימים.
האם לאחר הגשת בקשה להחזר מס אדרש להגיש דו"חות גם בשנים הבאות ?
ישנם לא מעט אנשים שחוששים שאם יגישו פעם אחת דו"חות למס הכנסה, "יתלבשו" עליהם וידרשו אחר כך להגיש דו"חות כל שנה. התשובה החד משמעית לכל החוששים היא לא! עצם הגשת הבקשה להחזר מס, איננה מביאה לכדי חבות בהגשת דו"חות שנתיים.
האם ייתכן מצב בו מס הכנסה יודיעו לי כי על פי חישובים שלו אני דווקא חייב להם כסף?
מצב כזה ייתכן רק במקרה שבדו"חות שהוגש ישנם דברים שלא נלקחו בחשבון ו/או חסרים נתונים כלשהם ו/או מסמכים כלשהם ו/או נפל פגם במילוי הדו"ח. כמובן שמומלץ להתייעץ עם גורם מקצועי המתמחה בתחום.
כמה זמן לוקח הטיפול במס הכנסה בהחזרי מס עד שיחזירו לי את הכסף?
זמן טיפול ממוצע ארצי של מס הכנסה הינו 90 ימי עסקים לא כולל חגים ושבתות. לצערנו, סניפים רבים של  מס הכנסה מתקשים לעמוד במועדים אלה, ולכן החזר מס עלול להתבצע גם תוך שנה מיום הגשת הדו"ח.
האם ולמה כדאי לי להגיש בקשה להחזר מס באמצעות חברה המתמחה בהחזרי מס?
הגשת דו"חות באמצעות חברה המתמחה בהחזר מס דומה לכל שירות אחר שאנו משלמים עבורו. הסיבות העיקריות והיתרון המובהק של החברה המתמחה בהחזרי מס, מתבטאים בחיסכון זמן, באיסוף ועריכת מסמכים נכונה, הימנעות מהיווצרות מצבים לא נעימים באינטראקציה מול מס הכנסה, מעקב צמוד מול רשויות המס, ביקורת לאחר קבלת החזר ואימות ההחזר בפועל מול התוצאות הצפויות, וכמובן ביכולת לתרגם את הידע המקצועי , הניסיון והמוניטין של החברה לקבלת החזר מס אופטימאלי ומרבי.
האם מס הכנסה מעביר את הכסף ישירות לחשבון בנק שלי או לחברה שביצעה עבורי את הטיפול בהחזר מס?
החזר המס מועבר ישירות לחשבון הבנק של האזרח. בכדי לשפר את רמת השירות ולזרז את העברת הכספים לחשבון הבנק של הלקוח, נוהגות חברות העוסקות בתחום החזרי המס, לבקש מלקוחותיהם צילום שיק מבוטל ולעדכן את פרטי החשבון במס הכנסה.
האם רק שכירים זכאים להחזרי מס? או גם עצמאים
אנשים רבים טועים לחשוב שהחזרי מס מגיעים רק לשכירים. מאחר ויש שינויים תכופים במדיניות המיסוי במס הכנסה, לא תמיד כל המידע מעודכן מול רשויות המס ומול רואה החשבון ורק גורם שמתמחה בנושא המיסים והתקנות, יכול לדאוג להחזר מקסימלי גם לעצמאים או בעלי עסק.  

בדוק זכאותך להחזר מס:

פרטי החברה
קצת עלינו
פרטי החברה

MI פיננסים

פרטי יצירת קשר:


טלפון: 077-2121997
פקס: 072-2740688
מייל:  service@mi-finances.com
קצת עלינו
חברת MI פיננסים, מהמובילות והגדולות בישראל בתחום החזרי המס, החלה את דרכה בשנת 2005 - ומאז החזירה בהצלחה אלפי שקלים בממוצע לכל אחד מלקוחותיה. החברה מתמחה בהחזרי מס לציבור השכירים והעצמאים, כמו גם בייעוץ וליווי במגוון רחב של נסיבות: החזרים מסיבות רפואיות, החזרי מס רווחי הון, החזרי מס שבח, היערכות לפרישה לגמלאות והחזרי מס לגמלאים ופנסיונרים, החזרי מס מהמוסד לביטוח לאומי ועוד.

מאמרים אחרונים